Лига Европа

Гол на Тричковски, но Алиоски се радува на победа (ВИДЕО)

Фенербахче со 2-1 победи на гостувањето кај АЕК Ларнака во дуелот на македонските фудбалери Иван Тричковски и Езгјан Алиоски. 

На две кола пред крајот Фенербахче обезбеди место во нокаут фазата од Лига Европа откако ги освои трите бода од гостувањето кај АЕК Ларнака.
 
Фенер поведе уште во 16. минута, Алиоски асистираше до Жоао Педро кој постигна гол за водство од 1-0.
 
По седум минути во вториот дел дојде израмнување, Тричковски погоди од пенал за 1-1.
 
На 10 минути пред крајот Батшуаи постигна гол од пенал за победа на Фенербахче од 2-1.
 
Алиоски играше до 70. минута, Тричковски до 75.

Светска банка проценува дека за секој долар инвестиран во здравството, државата има бенефит од 4 долари во смисла на зголемена економска продуктивност.

повеќе

Провокација е именувањето на бугарските клубови „Борис III“ и „Ванчо Михајлов“. Не можеа ли да бидат со имињата Елин Пелин, Димчо Дебељанов, Черноризец Храбар или Иван Вазов?

повеќе

Слоганот на македонското претседателство со ОБСЕ е “It’s About People” и затоа ќе е доблесно МНР да побара помош и поддршка за да си ги заштити националните интереси, интегритетот, суверенитетот, јазикот и идентитетот.

повеќе