Големи три бода за Џенова

Гол на Пандев, Мота дебитираше со победа! (ВИДЕО)

Горан Пандев постигна прекрасен погодок во првиот меч под водство на неговиот поранешен соиграч Тиаго Мота, Џенова со пресврт во второто полувреме славеше над Бреша со 3-1. 

Мота имаше победничко деби на клупата на Џенова, а Горан Пандев го постигна првиот гол во Серија А оваа сезона.
 
Работите не изгледаа добро за Џенова во првото полувреме во кое со фантастичен погодок на Тонели Бреша поведе со 1-0.
 
Но од почетокот на второто полувреме до 65. минута Мота внесе тројца фудбалери кои ја направија разликата постигнувајќи ги трите погодоци, еден од нив беше Пандев.
 
Најпрво во 66. минута Агудело го изедначи резултатот на 1-1, а десет минути подоцна Куаме со ножички постигна прекрасен гол за комплетен пресврт и водство на Џенова од 2-1.
 
Течеше 79. минута кога Горан Пандев со убав шут постигна гол за конечни 3-1.
 
Ова беа многу важни три бода за Џенова која ја помина Бреша на табелата и излезе од зоната за испаѓање.
 
Голот на Пандев:
 
 
Останатите три гола:
 

Да се стави точка на великобугарскиот шовинизам е насловот позајмен од едно писмо напишано во јули 1946 година од Илинденската организација до Владата на слободна Македонија.

повеќе

Бидејќи знаеме да се перчиме со секој што потекнал од нашиве простори, дури и до илјадито колено наназад (од Аминта III до Симона Халеп), јас ќе ја искористам приликава за да се погордеам со македонските гени на еден извонреден музичар: Васил Хаџиманов.

повеќе

Коста Абрашевиќ, Гоце Делчев... и десетици илјади современици кои потпишале дека „по род се...", за да можат да патуваат и да работат во ЕУ државите.

повеќе