Македонецот влезе во серија

Гол на Несторовски, три бода за Палермо од гостувањето кај Лече (ВИДЕО)

Македонскиот репрезентативец повторно е стрелец за Палермо, Несто го постигна четвртиот гол оваа сезона, а неговиот тим со 2-1 победи на гостувањето кај Лече.

Несторовски со гол од далечина му донесе водство на Палермо од 1-0 во 29. минута од натпреварот.
 
Лече израмни пред крајот на полувремето, но Пушкаш на пет минути до крајот донесе победа на Палермо.
 
Несторовски ги одигра сите 90 минути, а Трајковски во игра влезе од 71. минута.
 
Палермо е на третата позиција со 14 бода колку што има и Верона на втората, но тимот на нашите репрезентативци има меч помалку. Лидер е Пескара со 18 бода.
 

(Текстот е одговор на колумната „Сите нации се модерни конструкти" од д-р Љубица Спасковска објавена на МКД.мк, 1 август)

повеќе

На мојот пријател, овчарот Митко му реков: „Дојде време ти, јас, сите граѓани на Македонија да си го вратиме суверенитетот на оваа наша држава".

повеќе

Неопходно е да се допрецизира законот со што би се овозможило одреден дел од финансиски средства да се пренасочат кон делот на општествена одговорност на приредувачите на игри на среќа со цел подобрување на спортската инфраструктура.

повеќе