Ѓорческа го доживеа првиот пораз во Белград

Најдобрата македонска тенисерка, Лина Ѓорческа загуби од бугарската тенисерка Викторија Томова со 2-0 во сетови. 

Ѓорческа беше немоќна против Бугарката Томова која беше фаворит во овој меч. Таа славеше со 2-0 во сетови, 6-3 и 6-2.
 
Но овој пораз не менува многу во ситуацијата на Ѓорческа, поради трите претходни победи, нашата тенисерка се пласира во следната фаза на Источно европскиот шампионат во Белград.
 

За преродба требаат само три чекора: промена на изборниот модел, укинување на мега и квази државниот апарат заедно со сите паразити во него и економски план за ревитализација на земјата.

повеќе

Нашиот капацитет за справување со општи кризи е ограничен. Дали здравството е немоќно, или ние не можеме да се прилагодиме на промени?

повеќе

 За базата во Ново Село, Бугарија не добива ни долар за закупнина, а отворени се и бројни прашања за животната средина.

повеќе