УС Опен

Ѓоковиќ продолжува по ист рецепт, го губи првиот сет, а потоа лесно победува

Новак Ѓоковиќ се пласира во полуфиналето на УС Опен откако со 3-1 го совлада Беретини. 

Интересно, веќе трет меч по ред, Новак Ѓоковиќ го губи првиот сет, а потоа многу лесно доаѓа до победата.
 
Овојпат Беретини со 7-5 го доби првиот сет, а во следните три Ѓоковиќ беше подобар со 6-2, 6-2 и 6-3.
 
Во полуфиналето Ѓоковиќ ќе игра против Александер Зверев кој со 3-0 го победи Харис.
 
Во другото полуфинале играат Оже Алиасим и Медведев.

Земјите треба да бараат начини за градење мостови и унапредување на билатералните економски врски, а не да гледаат во минатото и да му наметнуваат на македонскиот народ поинаков идентитет или историски наратив.

повеќе

Tочната искористеност и капацитет на водните ресурси во државата e невозможно прецизно да се пресмета заради недостиг на континуирани хидролошки мерења и мониторинг на квалитетот на водите.

повеќе

Нам бизнисмените не ни требаат ниту уставни преамбули ниту некакви параграфи за да ги почитуваме Република Бугарија и нејзините граѓани. Ние некого почитуваме доколку прави профит, плаќа даноци и доколку е општествено одговорен.

повеќе