Србинот падна од врвот по 756 дена

Ѓоковиќ од денеска не е прв на АТП листата

Рускиот тенисер, Данил Медведев е нов светски рекет број еден, тој од денеска го помина Новак Ѓоковиќ на АТП ранг листата. 

Ненастапувањето на големите турнири како што е Австралија опен, го чинеше Ѓоковиќ пат од врвот на АТП листата.
 
По 756 дена српскиот тенисер падна од врвот, му го препушти на Данил Медведев кој со месеци игра во голема форма.
 
На третата позиција е Александер Зверев, а на четвртото место скокна Надал кој нема пораз оваа година.
 
Петти е Стефанос Циципас, а во топ десет се уште и Рублев, Беретини, Руд, Оже-Алиасин и Хуркач.
 

Во новите предлози се направени само формални, но не и суштествени промени, во однос на претходниот предлог (кој Владата го нема објавено).

повеќе

Енергетската криза во светот, но и во Република Македонија (РМ), не стивнува иако сме на почеток на летото кога вообичаено има помала потрошувачка на енергија кај нас. 

повеќе

Самостојните уметници не се доволно мотивирани да создаваат. 

повеќе