Квалификации за СП 2022

Ги добивме противниците за квалификациите за СП 2022, Македонија првпат против Германија

Македонската репрезентација ги доби противниците за квалификационата група за пласман на Светското фудбалско првенство во Катар 2022, ќе играме во групата Ј против Германија, Романија, Исланд, Ерменија и Лихтенштајн. 

Македонија за прв пат во својата историја ќе игра против селекцијата на Германија, таа е најсилната селекција од нашата група.

Покрај Германија во нашата група се и Романија, Исланд, Ерменија и Лихтенштајн.

Само првопласираните од групите одат директно на Светското првенство. Второпласираните заедно со уште две селекции од Лигата на нации ќе играат баражи за пласман на уште три селекции на Мундијалот. Европа таму ќе има вкупно 13 учесници.

Квалификации за СП 2022:


Група А

Португалија

Србија

Р. Ирска

Луксембург

Азербејџан

 

Група Б

Шпанија

Шведска

Грција

Грузија

Косово

 

Група Ц

Италија

Швајцарија

С. Ирска

Бугарија

Литванија

 

Група Д

Франција 

Украина

Финска

Босна и Херцеговина

Казахстан

 

Група Е

Белгија

Велс

Чешка

Белорусија

Естонија

 

Група Ф

Данска

Австрија

Шкотска

Израел

Фарски Острови

Молдавија

 

Група Г

Холандија

Турција

Норвешка

Црна Гора

Летонија

Гибралтар

 

Група Х

Хрватска

Словачка

Русија

Словенија

Кипар

Малта

 

Група И

Англија

Полска

Унгарија

Албанија

Андора

Сан Марино

 

Група Ј

Германија

Романија

Исланд

Македонија

Ерменија

Лихтенштајн

Богатите држави мораат веднаш да донираат вакцини против ковид-19 на загрозените држави. 

повеќе

Можеби ни треба регистар на погрешни перцепции на граѓаните за криминалот и корупцијата во државата.

повеќе

Младите бараат подобар живот надвор од државата, бидејќи доаѓаат до заклучок дека приватните компании и странските организации им пружаат поголема поддршка и повеќе ги вреднуваат отколку сопствената држава.

повеќе