ЕУРО 2020

Германија го објави составот за Еуро 2020, Милер и Хумелс се враќаат во репрезентацијата

Јоаким Лев ги соопшти имињата на 26. фудбалери кои ќе ги понесе на Европското првенство, Томас Милер и Матс Хумелс се враќаат во репрезентацијата. 

Селекторот на германската репрезентација се реши да ги врати искусните Томас Милер и Матс Хумелс кои ги шкртна пред три години.

Голмани: Мануел Нојер, Бернд Лено, Кевин Трап

Одбрана: Матиас Гинтер, Робин Госенс, Кристијан Гинтер, Марсел Халштенберг, Матс Хумелс, Лукас Клоштерман, Робин Кох, Антонио Рудигер, Никлас Шиле

Среден ред и напад: Емре Џан, Серж Гнабри, Леон Горецка, Илкај Гундоган, Каи Хаверц, Јонас Хофман, Џошуа Кимих, Тони Крос, Томас Милер, Џамал Мусала, Флоријан Неухаус, Лирој Сане, Кевин Фоланд, Тимо Вернер

Во последните 30 години сите политички партии, независно од тоа колку демократски се претставуваат во своите програми, на државата гледаат како на инструмент, што е пак првиот сигнал, чекор кон авторитарност.

повеќе

Ако денес направиме една историска книжевна паралела, драмското дело на Стефановски ќе го квалификуваме како антологиски бисер, кого и сегашните и идните генерации ќе го чуваат како неодминлив столб на целокупната македонска драмска литература.

повеќе

За првпат во историјата на албанската демократија, една иста партија ќе биде на чело на земјата три последователни мандати. 

повеќе