Примера

Герет Бејл го спаси Реал Мадрид од пораз на Ел Мадригал (ВИДЕО)

Герет Бејл беше главниот фудбалер на мечот меѓу Виљареал и Реал Мадрид, дуелот заврши 2-2, тој ги даде двата гола за кралскиот клуб, но доби и црвен картон.

Нов кикс на Реал Мадрид во Примера, одиграа 2-2 на гостувањето кај Виљареал и по три одиграни кола имаат пет освоени бода, четири помалку од лидерот Атлетико Мадрид.
 
Херој на Реал Мадрид на Ел Мадригал или по ново Естадио де ла Керамика, беше Герет Бејл, фудбалерот кој не беше во добар однос со Зинедин Зидан.
 
Во 12. минута Виљареал поведе со гол на Морено, а Герет Бејл во судиското продолжение од првиот дел изедначи на 1-1.
 
На 15 минути до крајот домаќините дојдоа до ново водство овој пат преку Гомез, но Бејл во 86. минута со лукав гол израмни на 2-2.
 
Во судиското продолжение Бејл за две минути успеа да добие два жолти картони, автоматски црвен и го заврши мечот пред последниот судиски свиреж.

Да се стави точка на великобугарскиот шовинизам е насловот позајмен од едно писмо напишано во јули 1946 година од Илинденската организација до Владата на слободна Македонија.

повеќе

Бидејќи знаеме да се перчиме со секој што потекнал од нашиве простори, дури и до илјадито колено наназад (од Аминта III до Симона Халеп), јас ќе ја искористам приликава за да се погордеам со македонските гени на еден извонреден музичар: Васил Хаџиманов.

повеќе

Коста Абрашевиќ, Гоце Делчев... и десетици илјади современици кои потпишале дека „по род се...", за да можат да патуваат и да работат во ЕУ државите.

повеќе