Весникот со пофални зборови за Македонецот

Газета дело Спорт: Спалети од Елмас го создава „новиот Хамшик“

Газета дело Спорт ја анализира играта на Елиф Елмас во Наполи оваа сезона, вели дека Македонецот одлично се снаоѓа на неколку позиции во средниот ред и Спалети го создава новиот Марек Хамшик.

Елиф Елмас е во фокусот на италијанската јавност откако во неделата го реши дербити помеѓу Милан и Наполи и донесе три бода за својот тим со голот на Сан Сиро.

Во својата анализа, Газета дело Спорт вели дека Лучано Спалети од Македонецот полека го создава новиот Марек Хамшик.

„Елмас е момче кое заслужува да му се обрне посебно внимание, Македонецот ги одигра сите 24 натпревари до овој момент, 12 како стартер, 12 од клупата за резерви. Тој одлично се снаоѓа на сите позици во средниот ред, Сплаети полека го создава новиот Хамшик. Македонецот на секој натпревар остава свој траг и стана вториот најдобар стрелец во тимот зад Осимен. И головите му се распределени на следниов начин: два со глава, два со десна нога и два со лева нога. Ова е демонстрација колку добро се снаоѓа и како знае да искористи одредена ситуација“ – пишува розевиот весник од Милано.

Македонскиот народ мора да ја заштити автокефалноста на својата Македонска православна црква - Охридска архиепископија, како еден од носечките елементи на неговиот идентитет, од сите загрозувања од Фанар, од СПЦ и другите меѓународни црковни и други чинители. Време е за нов Македонски црковно-народен собир, како во 1945 година.

повеќе

Сите политичари и безмалку сите новинари во Македонија, се со став дека нема или поточно не е можен план Б во преговарањето за влез во ЕУ со Бугарија.

повеќе

(Насловот е на турски со причина, во превод, „писмо или револвер“.)

повеќе