Иако е милијардер

Газдата на Њукасл нема намера да ги плаќа работниците во клубот, им порача да побараат помош од државата

Мајк Ешли стана првиот газда во Премиерлигата кој престана да ги плаќа работниците во клубот. 

Во поголемиот дел од клубовите се намалуваат огромните плати на фудбалерите со цел да се обезбедат плати за обичните работници во клубот.
 
Но, така не е во Њукасл. Контроверзниот газда Мајк Ешли не им ги намали платите на фудбалерите и нема да ги плаќа работниците додека трае кризата со коронавирусот.
 
Директорот во клубот, Ли Чарнли им испратил мејл на работниците велејќи им дека клубот нема да ги плаќа и ги советувал да ја побараат помошта од државата за коронавирусот.
 
Велика Британија има мерка дека ќе им плати 80% од платата на работниците, максимум до 2.500 фунти.
 
Многу од навивачите и легендите на Њукасл се срамат од ваквиот потег на Мајк Ешли, тој е милијардер кој не сака да им даде плата на луѓето кои работат кај него.

Во повеќето земји во развој, ковид-19 предизвикува економски ураган.

повеќе

Бизнис заедницата која до пред некој месец постојано „трубеше“ како државата не треба да ѝ се меша во работата, веднаш почна да плаче за државна помош.

повеќе

Кога може оние кои пукаа по нас, оние кои ги убија Аце, Коки и Оливер да бидат на слобода, зошто не би бил помилуван и ти?

повеќе