Фудбалерите на Наполи се уште немаат добиено плата оваа сезона

Гатузо: Најлесно е платата да ја понудиме како оправдување, мразам кога некој бара алиби!

Џенаро Гатузо потврди дека фудбалерите на Наполи се уште немаат добиено плата за сезоната 2020/21 но вели дека ова не сака да биде алиби за слабите партии и резултати.

По поразот од Милан, медиумите пишуваа за тензија во соблекувалната и расправија помеѓу Џенаро Гатузо и фудбалерите. Од таборот на Наполи го демантираа ова, но медиумите продолжија да пишуваат дека атмосферата во клубот не е добра, кај одреди фудбалери има загриженост бидејќи се уште не е поделена плата за сезоната 2020/21.

„Во мојот тим, фудбалерите треба да мислат само на работа. Имаме потпишано важни договори со огромни суми и сме заштитени. Во моментов не треба да мислиме на ова, оние кои бараат алиби не можат да останат со мене. Најлесно е платата да ја понудиме како оправдување. Работам 300 на час и сакам луѓето околку мене да имаат иста пасија“ – вели Џенаро Гатузо.

„Играме добар, потребна ни е само малку пакост во играта. Доколку некои луѓе мислеа дека ќе освоиме 130 бодови и никогаш нема да загубиме, добро се излажале. Знам дека можеме подобро, но ми се допаѓа како ја започнавме сезоната“.

За наводната расправија во соблекувалната по поразот од Милан, тој додава: „Нема вистина во написите. Разговарав со тимот, никогаш не сум се расправал со нив. Гледам посветеност, чувство на припадност, но тоа не е доволно, барам повеќе“.

„Пресудно е како ги читаме натпреварите. Не можете да играте добро 90 минути, има моменти кога морате да ставите кацига на главата и да одиграте малку поразлично да го одбраните тоа што е ваше“.

Во моментов, мал број проекти или иницијативи во Македонија се фокусираат на тоа како универзитетите ги подготвуваат студентите за општествена одговорност и за граѓанскиот статус.

повеќе

Попис на населението во 2020 треба да има, затоа што тоа утре може да биде услов за Македонија да чекори напред кон ЕУ.

повеќе

Северна Македонија, исто така, мора да се придвижи кон енергетска независност, користејќи обновливи извори на енергија кои нема да му наштетат на кревкиот екосистем во оваа прекрасна земја.

повеќе