СП 2022

Гана славеше против Јужна Кореја во возбудлив меч со пет гола (ВИДЕО)

Гана сe радува на прва победа на мундијалите по СП 2010, популарните „црни ѕвезди" попладнево со 2-3 ја совладаа Јужна Кореја во возбудлив натпревар.

Возбудувањaта продолжија и на вториот денешен натпревар, на пресметката помеѓу Гана и Јужна Кореја паднаа пет гола.

По еден прекин во 24. минута, Салису го отвори резултатот и донесе предност за Гана од 0-1. Десет минути подоцна, Кудус зголеми на 0-2, напаѓачот на Ајакс одлично се снајде по една нафрлена топка и со глава ја затресе мрежата.

Јужна Кореја сепак не се предаде, и во второто полувреме за кратко време се врати во игра. Чо во 58. минута намали на 1-2, а истиот играч во 61. минута највиско скокна во петерецот и погоди за 2-2.

Последниот збор сепак го имаше Кудус, кој прецизно пласираше по земја во 68. минута за 2-3 и прва победа на Гана на мундијалите по СП 2010.

Калоѓера не може да премолчи, не може да замиже пред историската вистина на Македонија, па затоа во својот живот се определил да македонствува.

повеќе

Слушањето како способност да го фокусираме вниманието на аудитивните дразби е важен аспект на нашиот живот и значително влијае на неговиот квалитет во сите сегменти.

повеќе

„Ќе дојде ден, кога пазарите отворени за трговија и размена на идеи, ќе бидат единствените борбени полиња“ - Виктор Иго

повеќе