Победа вредна 170 милиони фунти

Фулам по четири години се враќа во Премиерлигата! (ВИДЕО)

Фулам им се придружи на Вулверхемтон и Кардиф во елитата, тимот од Кревин Котиџ со 0-1 ја доби пресметката во Астон Вила на Вембли

Фулам е последниот патник од Чемпионшип во Премиерлигата, избраниците на Јокановиќ попладнево триумфираа на Вембли во финалето од плеј-офот против Астон Вила.

Голот на Крејни во првиот дел се покажа како одлучувачки. По една одлична акција, Англичанецот рутински пласираше по земја за 0-1 во 23. минута.

Астон Вила во вториот дел силно притисна за изедначување, во завршните дваесетина минути имаше и играч повеќе откако Одои заработи втор жолт картон и исклучување, но избраниците на Стив Брус не можеа да го најдат патот до мрежата на Бетинели.

Покрај тоа што по пауза од четири години тимот од Кревин Котиџ се враќа помеѓу елитата, ќе добие и убава парична награда. Се проценува дека Фулам ќе инкасира најмалку 170 милиони фунти во следните три сезони.

Причината за загриженост не е дали ЕУ успева да создаде функционални и стабилни земји или не, туку тоа што ангажманот на ЕУ во регионот води кон губење на кредибилитетот на Унијата како меѓународен актер и кон неуспех на нејзината Заедничка надворешна и безбедносна политика.

повеќе

Зошто егзистирањето на Северна Македонија „во духот на Преспанскиот договор“ ќе значи фактичко постоење на една орвеловска држава?

повеќе

Како граѓани на независна и суверена Република Македонија веќе се навикнавме постојано да живееме во секојдневни тензии и стресови.

повеќе