Квалификации за ЕП 2021

Фудбалерките конечно победија, Македонија подобра од Казахстан (ВИДЕО)

Македонската женска фудбалска репрезентација со 3-0 победи на гостувањето кај Казахстан во последниот меч од квалификациите за ЕП 2021. 

Фото: ФФМ
Македонските фудбалерки на триумф чекаа повеќе од една година, по пет порази по ред конечно се радуваме на нивни триумф.
 
Македонја победи со 3-0, Гентјана Рочи постигна два гола по две асистенции на нашата најдобра фудбалерка Наташа Андонова. Еден погодок беше дело на Шемса Селмовиќ. Сите три погодоци ги постигнавме во првото полувреме.
 
Ова беше втора победа за Македонија во квалификациите, и првата беше над Казахстан, тогаш во Скопје со 4-1.
 
Македонија квалификациите ги заврши на четвртото, претпоследно место со шест освоени бодови, осум дадени голови и дури 39 примени.
 

Легенда под Главна слика

Фото: ФФМ

Критичкото малцинство, на 2020 година не гледа само како на година која ја донесе вирусната пандемија, туку и како на година која донесе и еден друг вид на пандемија, онаа на КОВИД-авторитаризмот.

повеќе

Во моментов, мал број проекти или иницијативи во Македонија се фокусираат на тоа како универзитетите ги подготвуваат студентите за општествена одговорност и за граѓанскиот статус.

повеќе

Попис на населението во 2020 треба да има, затоа што тоа утре може да биде услов за Македонија да чекори напред кон ЕУ.

повеќе