Празникот е зачинет и со репрезентативен спорт

Фудбалерите и одбојкарите ќе водат битки за Македонија на Денот на независноста

Фудбалската и одбојкарската репрезентација на Македонија денеска, кога славиме 30 години независност имаат значајни натпревари. 

Фудбалерите со почеток од 20:45 часот на Арената „Тодор Проески“ во Скопје, ја пречекуваат селекцијата на Романија во квалификациски меч за СП 2022.
 
По нерешените средби со Ерменија и Исланд, момците на Болагоја Милевски бркаат победа за да ги задржат шансите за второто место кое води во баражот за пласман на Светското првенство.
 
Единствениот пораз во досегашните пет натпревари од овој квалификациски циклус го доживеавме токму од Романија, па денес е ден за одмазда.
 
Македонија е во комплетен состав за разлика од Романија која се мачи со позитивни случаи на ковид-19. Еден од фудбалерите кои ќе отсуствуваат од таа причина е Хаџи, кој го постигна победничкиот гол во Букурешт.
 
 
Одбојкарите денеска го имаат последниот меч на Европското првенство, од 16 часот играме против селекцијата на Русија.
 
Натпреварот не носи никаков резултатски императив, што и да се случи ние ќе го завршиме настапот на последното место во групата.
 
Овој меч ќе биде само шанса со добар резултат пристојно да си заминеме од Тампере каде досега имаме четири порази и само два освоени сета.
 

Насловот асоцира и на резултатите од изборите, кои, кога ќе излезе оваа колумна, ќе бидат познати, иако најретко споменуван збор во кампањата беше зборот ДЕЦЕНТРАЛИЗАЦИЈА, кој е единствен начин за остварување на сите „големи“ ветувања што ги слушнавме изминативе две недели.

повеќе

Опонентите на академик Блаже Ристовски во Македонија го квалификуваа како националист, во белградскитe кругови  го именуваа како „бугарофил“, а во Бугарија го нарекуваа „Југословен“ и „србокомунист“. А тој си остана ист, исправен пред нападите и секогаш подготвен да им одговори на критичарите.

повеќе

Ентузијазмот во првите месеци од годинава во врска со масовната вакцинација беше таков што Србија во март беше прва меѓу европските држави според бројот на граѓани што примија втора доза на милион жители. 

 

повеќе