Несекојдневна случка во турскиот фудбал

Фудбалер на Галатасарај полуде, тргна со боксови да тепа соиграч и доби црвен картон! (ВИДЕО)

Бразилецот во Галатасарај, Марсао Тешеира може да биде избркан од клубот откако на сред натпревар тргна да тепа соиграч, па доби црвен картон од судијата.

Марсао Тешеира се исклучи, му се пушти со боксови на неговиот соиграч Актуркоглу, замавна силно, но не го закачи, останатите фудбалери ги разделија.

Судијата му покажа црвен картон на Тешеира, а навивачите бараат од клубот да го избрка.

Македонија може да ги задоволи потребите од електрична енергија ако на површина од 160 км2 постави соларни панели, а инвестицијата за тоа е 2,4 милијарди евра.

повеќе

Тешко е да се очекува дека ветото ќе биде туку-така тргнато. Дури и кога би се постигнал некаков договор, тоа би значело дека Македонија направила тешки и болни компромиси за да дојде до решение, имајќи ги предвид тврдите позиции на Бугарија.

повеќе

Лошите прогнози за инфлацијата и зголемувањето на цените на сите енергенси, не упатува кон еден заклучок - обновливите извори на енергија, заедно со вложувањето во самоодржливост и економијата на подарувањето сега се позначајни отколку кога и да е претходно.

повеќе