Сосема непотребно

Фудбалер на Црвена звезда со дивјачки старт му ја заврши сезоната на противничкиот играч (ВИДЕО)

Фудбалерот на Црвена звезда, Марко Гобељиќ синоќа доби црвен картон поради исклучително остар старт, можеби ја заврши и кариерата на противничкиот играч.

При водство на Црвена звезда од 2-0, Марко Гобељиќ сосема непотребно направи старт за во затвор на средината на теренот.
 
Му ја скрши ногата на Ваидас Славицкас од Судува. Најпрво доби жолт картон, но кога судијата сфати што уствари се случи, му го покажа црвениот картон.
 
Информациите велат дека фудбалерот на Судува го очекува долга пауза, сезоната за него сигурно е завршена, а се оди дотаму да некои пишуваат дека ова можеби е и крај на кариерата.
 

(Текстот е одговор на колумната „Сите нации се модерни конструкти" од д-р Љубица Спасковска објавена на МКД.мк, 1 август)

повеќе

На мојот пријател, овчарот Митко му реков: „Дојде време ти, јас, сите граѓани на Македонија да си го вратиме суверенитетот на оваа наша држава".

повеќе

Неопходно е да се допрецизира законот со што би се овозможило одреден дел од финансиски средства да се пренасочат кон делот на општествена одговорност на приредувачите на игри на среќа со цел подобрување на спортската инфраструктура.

повеќе