Чудна одлука на властите

Фудбалер на Бешикташ може да добие две години затвор бидејќи го пцуел судијата!

Чанер Еркин наскоро ќе се појави на суд каде ќе одговара за навредите и пцовките упатени кон арбитарот на мечот помеѓу Бешикташ и Башакшехир, на левиот бек му се заканува затворска казна до две години

Во завршните мигови од дуелот помеѓу Бешикташ и Башакшехир, кој се одигра на 23. октомври минатата година, Чанер Еркин велгол во бележникот на судијата Мете Калкаван по што левиот бек започна вербална војна со арбитарот. Турчинот употребил навреди и пцовки.

Целиот случај стигнал до обвинителството од Истанбул, кое сега поднесе тужба против Чанер Еркин и наскоро ќе започне судски процес. На фудбалерот му се заканува затворска казна до две години.

Ваквата необична одлука предизвика револт кај навивачите на Бешикташ, кој на социјалните мрежи се побунија и пишуваат дека владата стои зад целиот процес. Актуелниот шампион на Турција во моментов е на втората позиција на табелата.

 

Ова повеќе не е „бегалска криза" ниту „криза за управување со бегалци". Сега веќе е хуманитарна криза по сите дефиниции.

повеќе

Али Ахмети на средбите со Тачи и Харадинај изразил уверување дека македонските Албанци се подготвени да имаат блиска соработка со Косово во насока на проширување на влијанието на албанскиот фактор.

повеќе

Сега треба лидерите во Скопје, Атина, Брисел, па дури и во Вашингтон да осигурат дека храброста што ја покажаа македонските граѓани нема да биде залудна.

повеќе