Му биле направени детални тестови пред да се врати на тренинг

Фудбалер на Баерн Минхен има срцеви проблеми по прележан ковид-19

Левиот бек на Баерн Минхен, Алфонсо Дејвис ќе мора да паузира неколку недели, фудбалерот од Канада има воспаление на срцевиот мускул по прележан ковид-19.

Минатиот месец, Џошуа Кимих мораше да го пролонгира враќањето на тренинг откако ковид-19 му направи компликации, Германецот имал вода во белите дробови, и за да не направи штета на срцето и последици на долг рок, мораше да мирува наместо да тренира.

Ковид-19 му создаде мака и на Алфонсо Дејвис, денеска беше објавено дека левиот бек има воспаление на срцевиот мускул.

„Синоќа, по деталните прегледи кои ги правиме на сите играчи кои прележале ковид-19, кај Дејвис беше забележан благ миокардитис, односно воспаление на срцевиот мускул“ - откри тренерот на Баерн Минхен, Јулијан Нагелсман.

„Не е ништо драматично, но ќе мора да одмара и нема да тренира во следните неколку недели“.

„Големи се шансите дека воспалението на срцевиот мускул е од ковид-19, но не можам да потврдам со сигурност“.

Овој отпад, освен тоа што ја загадува животната средина, исто така предизвикува дефекти во машините, ги оштетува контејнерите и го спречува транспортот на друг отпад.

повеќе

Нема простор за двоумење и губење време, затоа Македонија и Бугарија треба да соработуваат што е можно поскоро за да најдат јасен јазик за разбирање, во процес кој би бил следен од ЕУ, Вашингтон и ОН.

повеќе

Наместо да ги повлечат тужбите против воените инвалиди и членовите на семејствата на загинатите припадници на безбедносните сили, МВР отиде дотаму што поднесе тужби дури и против членовите на семејствата на загинатите полицајци со законска камата да ја вратат земената оштета.

повеќе