Според „Мундо Депортиво“

Флорентино Перез сака да го пресели Реал Мадрид во Премиерлигата!

Претседателот на Реал Мадрид, Флорентино Перез ја разгледува можноста да го пресели клубот во друга лига, преферира тоа да е Премиерлигата. 

Флорентино Перез е во војна со претседателот на Ла Лига, Хавиер Тебас. Претседателот на Реал Мадрид посотојано гледа како клубот да може да заработува повеќе. Откако пропадна идејата за Суперлигата, сега има друго на ум.
 
„Мундо Депортиво“ пишува дека поради постојаните напади од Тебас, Флорентино Перез почнал да анализира дали може да го пресели Реал Мадрид во Премиерлигата.
 
Тој разгледува и други лиги како Серија А и Бундеслигата, но ја гледа Премиерлигата како најатрактивно првенство за неговиот Реал Мадрид.
 
Се чини дека и оваа желба на Флорентино Перез е само утопија, не се верува дека некоја европска лига ќе го сруши целиот свој систем за да внесе клуб од друга земја, па дури и тоа да е Реал Мадрид.
 
Ваквите вести кој на некој начин се закана од Перез за Тебас дека Реал Мадрид може да ја напушти Ла Лига, повеќе може да се оценат како притисок за остварување на своите цели.
 
Со заминувањето на Меси, а претходно и на Роналдо, се намалува атрактивноста на шпанската лига, а тоа е удар за Барселона и Реал Мадрид.
 

Tреба да ја прифатиме технологијата, наместо да се плашиме од неа, а и игрите се дел од тој процес. 

повеќе

Moжно ли е стотици кандидати за градоначалници три недели да ветуваат, а никој да не каже од каде средства за таа намена т.е. никој да не го спомене зборот децентрализација кој претставува клуч за било какво ветување?

повеќе

Капиталното дело на Танас Вражиновски „Македонска народна митологија“, упатува на потребата нашата наука постојано да се враќа на извориштата на македонската култура и писменост, создавани од светите браќа Кирил и Методиј и од нивните ученици и следбеници, светите Климент и Наум Охридски. 

повеќе