Палермо

ФИФА ја казни Македонија за однесувањето на навивачите на мечот со Италија

Македонските навивачи употребија и пиротехника за да ја прослават победата над Италија на стадионот „Ренцо Барбера" во Палермо, а за тоа ФФМ ќе треба да уплати 2.000 евра во касата на ФИФА.

Македонија ја победи Италија со 1-0, со гол на Трајковски во самиот финиш од натпреварот, па прославата на нашите навивачи на стадионот беше голема.
 
Тие употребија и пиротехника, па според правилникот на ФИФА за тоа следува казна.
 
ФИФА ја казни Македонија парично, со 2.000 евра. Сума која нема да биде некој посебен проблем за ФФМ.
 

Потписниците на нотарските изјави дека нема да гласаат за измените на Уставот се подложни на промени за материјално благо.

 

повеќе

Здруженост, сплотеност и поврзаност на луѓе, друштва, организации и институции кон една заедничка цел или поради заедничка причина. 

повеќе

Неколку години при здрав разум сакаат да ни наметнат и да нѐ убедат дека со соседна Бугарија сме имале заедничка историја. 

повеќе