Формула 1

Ферстапен победи на спринт квалификациската трка и ќе стартува прв во Имола

Актуелниот шампион, Макс Ферстапен победи на првата спринт квалификациска трка оваа сезона во Формула 1 и обезбеди пол позиција за утрешната трка во Италија. 

Макс Ферстапен беше најдобар на вчерашните квалификации, а победи и на денешната прва спринт трка во новата сезона која му донесе пол позиција за утре.
 
Тој го загуби првото место пред првиот свиок од Шарл Леклер, но во финишот успеа да се врати на првата позиција и да победи.
 
Ферстапен со оваа победа освои осум бода и обезбеди пол позиција за утрешната трка, Леклер ќе стартува до него, Перез е трет, а Саинц четврт. Меѓу првите десет се Норис, Рикардо, Ботас, Магнусен, Алонсо и Шумахер.
 
Возачите на Мерцедес имаа разочарувачка трка, Расел заврши на 11 место, Хамилтон на 14.
 

Енергетската криза во светот, но и во Република Македонија (РМ), не стивнува иако сме на почеток на летото кога вообичаено има помала потрошувачка на енергија кај нас. 

повеќе

Самостојните уметници не се доволно мотивирани да создаваат. 

повеќе

Кој кого „мафлосува“, тие нас или ние нив. Чекор напред, три назад, како раковите во Охридското Езеро од моето детство кои исчезнаа во налетот на технолошкиот напредок и уништувањето на животната средина.

повеќе