Премиерлига

Фернандеш во друштво на Кантона и Руни, Манчестер јунајтед го совлада Њукасл (ВИДЕО)

Бруно Фернандеш им се придружи на Ерик Кантона и Вејн Руни откако денеска забележа гол и асистенција во победата на Манчестер јунајтед од 3-1 над Њукасл.

Во претпоследниот натпревар од 25. коло во Премиерлигата, Манчестер јунајтед на домашен терен славеше против Њукасл со 3-1.

Рашфорд го отвори резултатот по половина час игра, напаѓачот го изненади голманот на Њукасл со удар на поблиската статива и донесе 1-0. Сепак водството не траеше долго, пет минути подоцна, Сент Максиман погоди под пречката за 1-1.

На асистенција на Фернандеш, Џејмс во 57. минута донесе 2-1 а победата ја осигура Фернандеш со удар од белата точка во 75. минута.

Португалецот сега зад своето име има 15 погодоци и 10 асистенции и им се придржи на Ерик Кантона, Двајт Јорк и Вејн Руни како единствените играчи кои во дресот на „ѓаволите“ имаат 10+ асистенции и голови во една сезона од Премиерлигата.

Пристигна барањето од етничкиот албански фактор во политиката за тоа да има промена во химната, знамето и грбот на државата.

повеќе

Доколку најмоќните луѓе во земјата (вклучително и претседателот Милановиќ) не престанат со вербалните напади и притисоци врз новинари и медиуми, се плашам дека Хрватска ќе појде по стапките на Унгарија, Полска и Словенија во однос на (не)слободата на медиумите, што секако не е европски, туку автократски пат.

повеќе

Законот за високо образование јасно и прецизно ја пропишува постапката за избор во наставно-научни и соработнички звања на високообразовните институции во нашата држава-Македонија.

повеќе