Ла Лига

Фенерџијата Уеска го намачи Реал, Бензема со прекрасен гол во 89. минута не дозволи нова бламажа (ВИДЕО)

Реал Мадрид стигна до триумф од 3-2 во дуелот со последно пласираниот тим на табелата, Карим Бензема со прекрасен гол во 89. минута ги донесе трите бода.

Зинедин Зидан за овој меч реши да направи голем број на измени. Варан, Модриќ, Крос и Асенсио не беа повикани, Куртоа беше повреден, Навас доби одмор па неговиот син Лука Зидан се најде помеѓу стативите.

Младиот голман капитулираше веќе во 3. минута, по една одлична акција Чучи погоди за 0-1.

Реал Мадрид изедначи преку Иско во 25. минута, Шпанецот на асистенција на Диаз од два метри ја затресе празната мрежа за 1-1.

Себаљос погоди во 62. минута за пресврт и 2-1, но гостите не се предадоа и преку Ечеита се изборија за 2-2.

Сепак, Бензема не дозволи нова бламажа, и мајсторски пласираше во аголот во 89. минута за 3-2 и славје.

Минатата недела, Сирија повторно беше на врвот на меѓународните вести. Земјата, која долги години е вклучена во борбата против екстремистичките групи, повторно се соочи со нов бран на агресија и воена акција. Во средата, на 9 октомври, турската армија, заедно со сириските антивладини бунтовници, го започна маршот кон североисточните делови на оваа земја што предизвика жестоки борби.

повеќе

Добар изборен систем треба да биде репрезентативен, но и да овозможува ефикасно владеење.

повеќе

Луѓето можете и ги задржите во сопствената земја - ако им е добро.

повеќе