Лига Европа

Фенербахче и Елмас ја добија првата битка со Зенит (ВИДЕО)

Фенербахче со 1-0 го победи Зенит во првиот натпревар од 1/16 финалето во Лига Европа, Елиф Елмас беше стартер за турскиот тим.

Фенербахче ја искористи предноста на домашен терен и оствари победа без примен гол во првиот меч од нокаут фазата против Зенит.

Клучниот момент се случи во 21. минута кога Слимани постигна гол за водство на Фенербахче од 1-0, што беше и конечниот резултат.

Брзо по дадениот гол Елмас имаше две убави шанси да го зголеми водството на Фенер но не успеа.

Пред крајот на првото полувреме беше досуден пенал за Фенербахче, но голманот Текин со помош на пречката го одбрани ударот на Мак.

Во второто полувреме речиси и да немаше посериозна прилика и на двете страни, по крајот домќините заслужено се радуваа на победата.

Елиф Елмас имаше одличен настап, беше стартер на натпреварот и настапи до 72. минута кога на негово место влезе Ајев.

Би било добро роднините да не бидат жртви и да има повеќе повици кон роднините – функционери.

Oд човекот кој успеа со сосема нова партија да го наруши целовековниот монопол на ПАСОК и Неа демократиа на грчката политичката сцена, може да се очекува буквално сѐ.

Останува да видиме дали овој состав на Судот, кој дефинитивно е кадровски и професионално најслаб во досегашната наша државно-правна историја по осамостојувањето, ќе смогне сили за конечно да го пресече Гордиевиот јазол околу вака шверцуваната двојазичност.