Лига Европа

Фенербахче и Елмас ја добија првата битка со Зенит (ВИДЕО)

Фенербахче со 1-0 го победи Зенит во првиот натпревар од 1/16 финалето во Лига Европа, Елиф Елмас беше стартер за турскиот тим.

Фенербахче ја искористи предноста на домашен терен и оствари победа без примен гол во првиот меч од нокаут фазата против Зенит.
 
Клучниот момент се случи во 21. минута кога Слимани постигна гол за водство на Фенербахче од 1-0, што беше и конечниот резултат.
 
Брзо по дадениот гол Елмас имаше две убави шанси да го зголеми водството на Фенер но не успеа.
 
Пред крајот на првото полувреме беше досуден пенал за Фенербахче, но голманот Текин со помош на пречката го одбрани ударот на Мак.
 
Во второто полувреме речиси и да немаше посериозна прилика и на двете страни, по крајот домќините заслужено се радуваа на победата.
 
Елиф Елмас имаше одличен настап, беше стартер на натпреварот и настапи до 72. минута кога на негово место влезе Ајев.
 

Неопходно е да се допрецизира законот со што би се овозможило одреден дел од финансиски средства да се пренасочат кон делот на општествена одговорност на приредувачите на игри на среќа со цел подобрување на спортската инфраструктура.

повеќе

Тоталното разочарување од сите мејнстрим политички елити, вклучувајќи ги и зелените, континуирано води кон отуѓување на граѓаните, за што доказ е се помасовното бојкотирање на изборните процеси.

повеќе

Помина времето кога политиката беше „шаховска борба“ на политичките актери, која неретко се одвиваше далеку од очите на јавноста и беше доста неразбирлива за обичниот гласач. 

повеќе