Клубот од Истанбул се збогува со „дијамантот“

Фенербахче го потврди трансферот на Елмас во Наполи: Ти посакуваме да блескаш

Доцна вечерва пристигна официјална потврда за преселбата на Елиф Елмас на Сан Паоло, Фенербахче потврди дека има договор со Наполи за трансфер на Македонецот

По десетина дена шпекулирање и голем број на стории, конечно пристигна официјална потврда. Фенербахче доцна вечерва соопшти дека Македонецот започнува нова авантура.

„Ти посакуваме да блескаш сјајно каде и да одиш“ – напиша Фенербахче во постот на социјалните мрежи со кој пренесе за разделбата со „дијамантот“ Елиф Елмас.

Во краткото соопштение во кое нема детали за зделката се вели: „Постигнат е договор со Наполи за трансфер на Елиф Елмас. Играчот ќе отпатува за Италија и откако ќе ги помине лекарските прегледи ќе потпише за новиот клуб. Му благодариме на Елмас за придонесот кој го дада, тоа што беше горд навивач на Фенербахче, тоа што успешно го носеше грбот на клубот и што беше лојален на нашите бои. Ти посакуваме многу успеси во иднина“.

Се верува дека Наполи ќе плати 16 милиони евра, плус уште неколку додатни милиони во бонуси. Со вакви бројки, Елиф Елмас ќе биде рекорден трансфер на македонски фудбалер, но и рекордна продажба на Фенербахче.

Неопходно е да се допрецизира законот со што би се овозможило одреден дел од финансиски средства да се пренасочат кон делот на општествена одговорност на приредувачите на игри на среќа со цел подобрување на спортската инфраструктура.

повеќе

Тоталното разочарување од сите мејнстрим политички елити, вклучувајќи ги и зелените, континуирано води кон отуѓување на граѓаните, за што доказ е се помасовното бојкотирање на изборните процеси.

повеќе

Помина времето кога политиката беше „шаховска борба“ на политичките актери, која неретко се одвиваше далеку од очите на јавноста и беше доста неразбирлива за обичниот гласач. 

повеќе