Лига на шампиони

Фелаини го спаси Манчестер јунајтед од срам и го однесе во осминафиналето! (ВИДЕО)

Манчестер јунајтед со гол на Маруан Фелаини во судиското продолжение го победи Јанг Бојс со 1-0 и се пласираше во елиминациите од Лигата на шампионите, Реал Мадрид го доби дербито со Рома.

Манчестер јунајтед секунди го делеа од неславен рекорд и завршување на групната фаза од Лигата на шампионите без постигнат гол на Олд Трафорд, но за тоа да не биде така се погрижи Фелаини во судиското надополнување.

Јунајтед не реализираше неколку шанси, но и Јанг Бојс беше опасен од контра напади, се чинеше дека овој меч ќе заврши без победник, но тогаш Фелаини реализираше во 91. минута за победа на Манчестер од 1-0.

Во дербито на вечерашните мечеви кое и немаше некое посебно резултатско значење, Реал Мадрид со 2-0 ја победи Рома на Олимпико.

Римјаните пропуштија неколку убави шанси, а Реал Мадрид со голови на Бејл и Лукас во второто полувреме дојде до победа.

Манчестер Сити го завери пласманот понатаму откако одигра 2-2 на гостувањето кај Лион, французите два пати водеа, но не победија.

Сите погодоци беа постигнати во второто полувреме, Корне два пати му донесе водство на Лион, Сити изедначуваше најпрво преку Лапорт, а потоа преку Агуеро.

Пласман во следната фаза завери и Јувентус кој со гол на Манџукиќ по убава асистенција на Роналдо ја победи Валенсија со 1-0.

Баерн Минхен со 5-1 ја прегази Бенфика, Робен и Левандовски дадоа по два гола, еднаш погоди Рибери.

Пет гола имаше на мечот меѓу Хофенхајм и Шахтар на кој гостите победија со 3-2. Претходно Ајакс славеше во Атина против АЕК со 2-0, а гостинска победа од 2-1 забележа Плзен кај ЦСКА Москва.

За жал многумина, а особено оние што треба, не може да ја видат историската димензија на оваа посета на еден папа на нашата земја.

повеќе

Кога знаеме како функционира кризата на претставеност, можеме да спречиме повторување на историјата, кое можеби овој пат би имало и многу полоши последици по демократското општество.

повеќе

Деновиве Владата донесе одлука за формирање на ново министерство. А и така, по глава на жител, верувам, рекордери сме по министерства и министри. Оттука, размислував зошто да не предложам да се формира уште едно – за „спречување автоголови".

повеќе