Квалификации за СП 2022

Европскиот шампион Италија можен противник на Македонија, „аѕурите“ разочараа против Северна Ирска (ВИДЕО)

Европскиот шампион Италија ќе биде еден од можните противници на Македонија во баражот за мундијалот во Катра, „аѕурите" вечерва не успеаја да ја победат Северна Ирска.

По Португалија, Македонија доби уште едно звучно име за можен противник во баражот за мундијалот, европскиот шампион Италија ќе мора дополнително да се помачи за да патува во Катар.

Вечерва, избраниците на Манчини одиграа само 0-0 на гостувањето во Северна Ирска, па Швајцарија со победа од 3-0 над Бугарија, го обезбеди првото место во групата и настап на Светското првенство.

Шкотска исто така ќе биде дел од потенцијалните противници на Македонија во баражот откако на домашен терен ја победи Данска со 1-0 и обезбеди доволно бодови за да биде помеѓу носителите во баражот.

Македонскиот народ мора да ја заштити автокефалноста на својата Македонска православна црква - Охридска архиепископија, како еден од носечките елементи на неговиот идентитет, од сите загрозувања од Фанар, од СПЦ и другите меѓународни црковни и други чинители. Време е за нов Македонски црковно-народен собир, како во 1945 година.

повеќе

Сите политичари и безмалку сите новинари во Македонија, се со став дека нема или поточно не е можен план Б во преговарањето за влез во ЕУ со Бугарија.

повеќе

(Насловот е на турски со причина, во превод, „писмо или револвер“.)

повеќе