ПМФЛ

Еврогол на Алими, Шкендија со 2-0 го доби дербито со Вардар

Дербито на стартот од новата сезона во ПМФЛ и припадна на Шкендија, клубот од Тетово пред своите фанови со 2-0 славеше над Вардар

Започна новата сезона од најсилното првенство на Македонија, во дуелот на двата претенденти за титулата, Шкендија со 2-0 ја доби пресметката со Вардар.

Мрежите мируваа во првото полувреме, а резултатот беше отворен по еден час игра.

Алими постигна евргол од 20 метри за огромна радост на домаќините.

Дилемите околу победникот беа решени во 66. минута, Жуниор биеше прецизно за 2-0.

На вториот денешен натпервар Работнички и Ренова одиграа 0-0.

Фото: ФК Шкендија

Пораката на амбасадорот Бејли среде Скопје, јас не ја сфатив како шлаканица врз ДИК и нивните неодговорни членови (за наша несреќа едногласни во мислите и менталната матрица)!

повеќе

Дипломатијата е уметност невозможното да го направите возможно (Ш.-М. Талеиран).

повеќе

Односите меѓу Грција и Македонија се на клучна точка, вели Катимерини и со ѕвездички дообјаснува дека употребата на терминот „Македонија“ е на авторот и дека не го одразува ставот на весникот. Сепак се чини ова е првпат грчкиот весник да нè напише со уставното име.

повеќе