ПМФЛ

Еврогол на Алими, Шкендија со 2-0 го доби дербито со Вардар

Дербито на стартот од новата сезона во ПМФЛ и припадна на Шкендија, клубот од Тетово пред своите фанови со 2-0 славеше над Вардар

Започна новата сезона од најсилното првенство на Македонија, во дуелот на двата претенденти за титулата, Шкендија со 2-0 ја доби пресметката со Вардар.

Мрежите мируваа во првото полувреме, а резултатот беше отворен по еден час игра.

Алими постигна евргол од 20 метри за огромна радост на домаќините.

Дилемите околу победникот беа решени во 66. минута, Жуниор биеше прецизно за 2-0.

На вториот денешен натпервар Работнички и Ренова одиграа 0-0.

Фото: ФК Шкендија

Без оглед дали сте поддржувач или противник на претходната власт, не можете да оспорите дека таа постави сосема нови стандарди во поглед на мерките, напорите и вложувањата за да се привлечат странски инвестиции, за наши услови. 

повеќе

Ако лидерите на двете најмоќни земји во светот – САД и Кина имаат суштински разлики во начинот на кој тие гледаат на меѓународните односи, какви се изгледите за глобално зајакнување на соработката?

повеќе

Најновите случувања на релација политичка власт-граѓански сектор, повторно го отвораат прашањето за односите помеѓу овие два сегмента на општествениот живот.

повеќе