Евертон најде замена за Бенитез во Португалија

Португалскиот експерт Витор Переира е главниот кандидат на клупата на Евертон да го замени Рафаел Бенитез.

EPA-EFE

Тој во моментов е без ангажман откако се раздели со Фенербахче минатиот месец.

Покрај него, се размислувал ангажман на Роберто Мартинез, Вејн Руни и Фабио Канаваро, а се наведува дека шефовите на клубот од Ливерпул одржале разговори и со Френк Лампард.

Меѓутоа, Перира е засега најреалната опција.

До тогаш, во улога на привремен менаџер повторно е Данкан Фергусон.

Евертон еднаш веќе се обиде да го ангажира Переира, и тоа во 2019 година, пред во клубот да дојде Карло Анчелоти.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

За пишувањата на Хари Костов за проблемите на државата – ако компетентен човек зборува за нефункционирањето на правната држава, кое има директен одраз врз економијата, не може тоа да се заврши со охридскиот уличен жаргон.

повеќе

Колку и да сакаме Украинците да добијат целосна правда, на ерата на славни војни, несомнени победи и чисти порази ѝ дојде крајот. 

повеќе

Македонскиот народ мора да ја заштити автокефалноста на својата Македонска православна црква - Охридска архиепископија, како еден од носечките елементи на неговиот идентитет, од сите загрозувања од Фанар, од СПЦ и другите меѓународни црковни и други чинители. Време е за нов Македонски црковно-народен собир, како во 1945 година.

повеќе