Европска лига

Еурофарм Пелистер имаше блед старт на Европската лига, Ним доминираше во Битола

Екипата на Еурофарм Пелистер загуби со 26-21 од Ним во Битола, македонскиот тим можеше да доживее и многу поголем пораз, но намали во финишот. 

Еурофарм Пелистер лошо ја почна сезоната во Европската лига, одигра катастрофално во најголемиот дел од мечот и само благодарение на финишот успеа овој пораз да не се нарекува и дебакл.
 
Ним доминираше во најголем дел од мечот, во еден период имаше водство и од десет голови разлика. Во 41. минута беше 19-9 за францускиот тим. До крајот на мечот гостинот даде 7 гола, Пелистер 12, па се избори за нормална негатива.
 
Стипе Мандалиниќ потроши најмногу топки и постигна најмногу голови, седум од 12, Елмир Граѓан постигна пет од пет, а Рениер Табоада додаде четири. Кизиќ и Секељ заедно имаа пет интервенции, наспроти херојот на мечот, Десбоне кој запре 13 удари на Е. Пелистер и постигна три погодоци. Најефикасен негов соиграч беше Египќанецот Мохамед Санад со седум гола. 
 
Во следното, второ коло, „пелистерци“ играат на гости кај Кадетен, на 26 октомври.

Земјите треба да бараат начини за градење мостови и унапредување на билатералните економски врски, а не да гледаат во минатото и да му наметнуваат на македонскиот народ поинаков идентитет или историски наратив.

повеќе

Tочната искористеност и капацитет на водните ресурси во државата e невозможно прецизно да се пресмета заради недостиг на континуирани хидролошки мерења и мониторинг на квалитетот на водите.

повеќе

Нам бизнисмените не ни требаат ниту уставни преамбули ниту некакви параграфи за да ги почитуваме Република Бугарија и нејзините граѓани. Ние некого почитуваме доколку прави профит, плаќа даноци и доколку е општествено одговорен.

повеќе