Ќе продолжи да се опоравува во домашна атмосфера

Ериксен успешно опериран, фудбалерот веднаш ги посетил соиграчите од репрезентацијата на Данска

Фудбалската федерација на Данска попладнево соопшти дека Кристијан Ериксен бил успешно опериран, фудбалерот ја напушти болницата „Ригсхоспиталет" и ќе продолжи да се опоравува во домашна атмосфера.

Кристијан Ериксен доби Имплантабилен дефибрилатор на кардиовертер, уред кој го следи и регулира ритамот на срцето.

Од ФФД пренесуваат дека денеска операцијата била успешно извршена и фудбалерот ја напуштил болницата „Ригсхоспиталет“, тој сега ќе продолжи да се опоравува во домашна атмосфера.

Но пред да се врати кај своето семејство, Кристијан Ериксен наминал во кампот на Данска во Хелингор и ги посетил соиграчите од репрезентацијата.

Играчот на Интер испрати и порака која гласи: „Ви благодарам на големиот број пораки. Операцијата помина во најдобар ред. Добро сум, со оглед на околностите. Ми беше мило што можев да ги видам момците повторно, особено по одличниот натпревар кој го одиграа вчера. Нема потреба да кажам, се подразбира дека ќе ги бодрам против Русија во понеделник“.

Можеби поради еуфоријата што ја донесе туризмот - и желбата на самите жители на Грција да уживаат во одморите - пошироката јавност беше подготвена да ги толерира дневните бројки на новозаразени (во просек помеѓу 2.000 и 3.000 случаи во текот на летото). 

повеќе

Насловот асоцира и на резултатите од изборите, кои, кога ќе излезе оваа колумна, ќе бидат познати, иако најретко споменуван збор во кампањата беше зборот ДЕЦЕНТРАЛИЗАЦИЈА, кој е единствен начин за остварување на сите „големи“ ветувања што ги слушнавме изминативе две недели.

повеќе

Опонентите на академик Блаже Ристовски во Македонија го квалификуваа како националист, во белградскитe кругови  го именуваа како „бугарофил“, а во Бугарија го нарекуваа „Југословен“ и „србокомунист“. А тој си остана ист, исправен пред нападите и секогаш подготвен да им одговори на критичарите.

повеќе