Ќе продолжи да се опоравува во домашна атмосфера

Ериксен успешно опериран, фудбалерот веднаш ги посетил соиграчите од репрезентацијата на Данска

Фудбалската федерација на Данска попладнево соопшти дека Кристијан Ериксен бил успешно опериран, фудбалерот ја напушти болницата „Ригсхоспиталет" и ќе продолжи да се опоравува во домашна атмосфера.

Кристијан Ериксен доби Имплантабилен дефибрилатор на кардиовертер, уред кој го следи и регулира ритамот на срцето.

Од ФФД пренесуваат дека денеска операцијата била успешно извршена и фудбалерот ја напуштил болницата „Ригсхоспиталет“, тој сега ќе продолжи да се опоравува во домашна атмосфера.

Но пред да се врати кај своето семејство, Кристијан Ериксен наминал во кампот на Данска во Хелингор и ги посетил соиграчите од репрезентацијата.

Играчот на Интер испрати и порака која гласи: „Ви благодарам на големиот број пораки. Операцијата помина во најдобар ред. Добро сум, со оглед на околностите. Ми беше мило што можев да ги видам момците повторно, особено по одличниот натпревар кој го одиграа вчера. Нема потреба да кажам, се подразбира дека ќе ги бодрам против Русија во понеделник“.

„И, ако милееме ние за својата Татковина, ако во нас има барем капка македонска крв, ако во нас останала искра благороден патриотизам, овојпат треба да се впрегнеме, за да понесеме дел од тежината на едно дело и од жестокото величие на една епоха“.

повеќе

(Овој труд беше презентиран на конференцијата „Геноцидот и неговата превенција во дигиталното доба: предизвици на 21 век“, 19- 23 јули, Барселона, Шпанија.)

повеќе

Во законодавниот дом е блокирано донесувањето на дваесетина закони преку илјадници амандмани поднесени од страна на опозицијата.

повеќе