Бараж за пласман на СП 2018

Ериксен го замолкна Даблин, Данска е на Светското првенство (ВИДЕО)

Данска со 5-1 победи на гостувањето кај Ирска и се пласира на Светското првенство во Русија, херој на натпреварот беше Кристијан Ериксен кој реализираше хет-трик.

Република Ирска издржа во Данска, со 0-0 се врати од таму и на домашен терен имаше убава шанса да избори пласман на мундијалот, но не успеа.

Натпреварот почна одлично за Ирците, уште во 6. минута Дафи со глава реализираше за водство од 1-0.

Во 29. минута Кристенсен погоди за 1-1, а три минути подоцна Ериксен постигна прекрасен гол за комплетен пресврт и водство на Данска од 2-1.

Ирска се обидуваше да изедначи и да се врати во игра, но Данска беше подобар противник, во 63. минута Ериксен постигнува нов убав гол за водство и од 3-1, тука беа ставени сите дилеми околу победникот.

Десет минути подоцна по една грешка на дефанзивата на Ирска, Ериксен постигнува нов убав гол за негов хет-трик.

Конечните 5-1 беа поставени во 90. минута Бендтнер реализираше од пенал, врз него беше направена и најстрогата казна.

Процесот на проверка не треба да почне од правосудниот систем, туку од извршните претставници и членовите на парламентот, и тоа не само оние кои се на власт денес, туку и оние кои со години ја водеа земјата.

Литературните дејци отсекогаш биле предвесници на некое ново време. Немале натприродна моќ да ја предвидат иднината.

Политичките раководства во Република Македонија мора да сфатат дека немаат комодитет да ги занемаруваат економските политики на сметка на политичките агенди.