Ла Лига

Енис Барди влезе во историјата на Леванте

Македонскиот фудбалер, Енис Барди влезе во историјата на Леванте како четврти фудбалер со најмногу настапи за овој клуб во Ла Лига. 

Барди станува легенда на Леванте, македонскиот фудбалер е четвртиот играч на овој клуб по бројот на настапи во Ла Лига. Неговиот меч против Атлетик Билбао беше вкупно 126ти.
 
Пред него се само Моралес со 223, Роџер со 159 и Хуанфран со 153 настапи за Леванте во Ла Лига.
 
„Горд сум што сум дел од историјата на овој клуб и што сум во друштво со Педро Лопез, Моралес, Роџер и Хуанфран. На Педро му реков дека не ни сонував дека ќе одиграм толку многу мечеви. Среќен сум во Леванте и ќе направиме сѐ за да избориме опстанок затоа што навивачите го заслужуваат тоа. Никој не ни размислува да се предаде во оваа битка“, изјави Барди. 

Освен тоа што муралите се моќно средство за комуникација, тие можат да бидат и предмет на манипулации, па и пропаганда, подигање тензии и продлабочување на недоразбирањата во БиХ.

повеќе

Процесот на донесување на буџетот ме потсетува на една изрека на поранешниот државен секретар на трезорот на САД, Џејкоб Лу (Jacob Lew) кој вели дека „Буџетот не е само колекција на бројки, туку израз на нашите вредности и аспирации“.

повеќе

Конески со голема дарба и со рационална мисла, создаде комуникативна поезија, создаде за македонските генерации образец на читлива литература.

повеќе