Бундеслига

Емре Џан е херојот на Борусија во победа над Херта (ВИДЕО)

Борусија Дортмунд со 1-0 ја победи незгодната Херта, херој на милионерите беше Емре Џан кој го постигна единствениот гол на мечот.

Херта во Дортмунд отпатува со одлична серија, немаа пораз со новиот тренер Бруно Лабадија, но денеска го забележаа првиот.

Борусија Дортмунд беше надмоќна, создаде неколку одлични прилики за гол, но искористи само една. Во 58. минута Емре Џан погоди за победа од 1-0.

Со оваа победа Дортмунд се зацврсти на втората позиција со четири бода над Лајпциг, Баерн е прв со плус седум од Борусија.

Дали е аксиом дека со членството во НАТО е гарантирана безбедноста на Македонија? Дали почеток на преговори значи и отворен пат за членство во ЕУ?

повеќе

Што е со оние граѓани кои не се вклопуваат во нашиот (би)етнички дискурс?

повеќе

Постојат различни фактори кои влијаат на нивото на ризик кога станува збор за перење пари. Тоа може да биде од клиенти, региони, производи или ризик од финансиски инструменти. Разбирањето на овие ризици, како и факторите што придонесуваат, им овозможува на надлежните органи многу поефикасно да се заштитат од перење пари поврзано со корупција.

повеќе