Лига Европа

Елмас и Наполи убедливо ја победија Легија, но добро се испотија да го скршат отпорот на Полјаците (ВИДЕО)

Наполи со 3-0 ја победи Легија во меч од Лига Европа, но првиот гол го постигнаа дури во 76. минута, Елиф Елмас го одигра целиот натпревар. 

Наполи беше подобар протвник во текот на целиот натпревар, но Легија одлично се бранеше и одолеваше на нападите.
 
Конечно отпорот на гостите го сруши Инсиње во 76. минута, а четири минути подоцна погоди и Осимен и ги реши сите дилеми околу победникот.
 
Во судиското продолжение по асистенција од Елмас, Политано ги постави конечните 3-0 за Наполи.
 
Македонскиот фудбалер ги одигра сите 90 минути.

Дали и колку градовите им служат на интересите на своите граѓани (демократија) или на елитите кај кои се концентрира капиталот (авторитарност)?

повеќе

Освен тоа што муралите се моќно средство за комуникација, тие можат да бидат и предмет на манипулации, па и пропаганда, подигање тензии и продлабочување на недоразбирањата во БиХ.

повеќе

Процесот на донесување на буџетот ме потсетува на една изрека на поранешниот државен секретар на трезорот на САД, Џејкоб Лу (Jacob Lew) кој вели дека „Буџетот не е само колекција на бројки, туку израз на нашите вредности и аспирации“.

повеќе