Серија А

Елмас и Наполи го загубија дербито против Аталанта (ВИДЕО)

Наполи нанижа уште еден пораз во Серија А, овој пат кај директниот ривал за пласман во топ 4, загубија со 4-2 од Аталанта, Елмас беше статер но брзо во второто полувреме беше изваден од игра. 

Иако на мечот беа постигнати дури шест гола, ниту еден од нив не беше даден во првото полувреме. Од првите 45 минути за издвојување е црвениот картон на тренерот на Аталанта, Гасперини кој требаше да ја напушти клупата во 26. минута.
 
Резултатот го отвори Запата во 52. минута од мечот, веднаш потоа Елмас беше изваден од игра а на негово место влезе Инсиње.
 
Пет минути подоцна Зиелински изедначи на 1-1, но веднаш следуваа погодоци на Госенс и Мурел за водство на Аталанта од 3-1.
 
Госенс во 76. минута ја затресе и сопствената мрежа и го врати Наполи во игра, но Ромеро три минути подоцна ги постави конечните 4-2.

Во последните 30 години сите политички партии, независно од тоа колку демократски се претставуваат во своите програми, на државата гледаат како на инструмент, што е пак првиот сигнал, чекор кон авторитарност.

повеќе

Ако денес направиме една историска книжевна паралела, драмското дело на Стефановски ќе го квалификуваме како антологиски бисер, кого и сегашните и идните генерации ќе го чуваат како неодминлив столб на целокупната македонска драмска литература.

повеќе

За првпат во историјата на албанската демократија, една иста партија ќе биде на чело на земјата три последователни мандати. 

повеќе