Серија А

Елмас и Наполи го загубија дербито против Аталанта (ВИДЕО)

Наполи нанижа уште еден пораз во Серија А, овој пат кај директниот ривал за пласман во топ 4, загубија со 4-2 од Аталанта, Елмас беше статер но брзо во второто полувреме беше изваден од игра. 

Иако на мечот беа постигнати дури шест гола, ниту еден од нив не беше даден во првото полувреме. Од првите 45 минути за издвојување е црвениот картон на тренерот на Аталанта, Гасперини кој требаше да ја напушти клупата во 26. минута.
 
Резултатот го отвори Запата во 52. минута од мечот, веднаш потоа Елмас беше изваден од игра а на негово место влезе Инсиње.
 
Пет минути подоцна Зиелински изедначи на 1-1, но веднаш следуваа погодоци на Госенс и Мурел за водство на Аталанта од 3-1.
 
Госенс во 76. минута ја затресе и сопствената мрежа и го врати Наполи во игра, но Ромеро три минути подоцна ги постави конечните 4-2.

Формирањето на платформа за прекугранична соработка за борба против аерозагадувањето има потенцијал вистински да придонесе за намалување на загадувањето на воздухот во нашата земја.

повеќе

 Еврообврзница во услови на најголемата светска економска криза за репрограмирање на долгот и буџетска поддршка.

повеќе

Повикот на Заев за „Влада за национален спас“ само три дена откако неговиот кабинет ја доби собраниската доверба, покажува дека таа тешко би се качила над сегашните 62 пратеници.

повеќе