Македонскиот фудбалер е хит во Италија

Елмас ги импресионираше сите, Инсиње го фали, медиумите почнаа да го викаат „Бејби Модриќ“

Не му требаше многу на Елиф Елмас да ги импресионира сите, наскоро ќе наполни 20 години а игра со самодоверба како да е еден од најискусните играчи на Наполи.

Елиф Елмас изминатиот викенд го имаше својот прв старт во дресот на Наполи, а брзо потоа почнаа да доаѓаат комплиментите од сите страни.
 
Во интервју за италијанските медиуми Лоренцо Инсиње беше запрашан што мисли за новите засилувања на Наполи. Тој имаше посебни пофалби за Елмас.
 
„Не знаев кој е Елмас, но тој веднаш ме импресионираше, толку е млад, а има толку многу квалитети“, вели Инсиње.
 
Локалните медиуми исто така се импресионирани од неговиот талент. Велат дека тој е вистински дијамант, какво што е и значењето на неговото име.
Кориере Дело Спорт го нарече Елмас „Бејби Модриќ“.

Ајде од понеделник да се посветиме сериозно на „носење на Европа" во нашата држава.

повеќе

Улогите на „добар и лош полицаец“ ќе ги играат кон нас уште долго, доколку не сфатиме дека со итроманска политика не се може подалеку од Табановце до Богородица.

повеќе

Неделава, владите на ЕУ повторно решија да го одложат започнувањето на преговорите за пристапување со земјите кандидати Албанија и Северна Македонија, што претставува историска грешка - бидејќи безбедноста и стабилноста на Унијата зависат од трансформацијата на југоистокот.

повеќе