Голем интерес за Македонецот

Елмас блесна на дербито помеѓу Фенер и Галата пред очите на скаути на седум големи клубови

Како што пишуваат медиумите од Турција, големото дерби помеѓу Фенербахче и Галатасарај го следеле скаути на седум големи европски клубови, Елиф Елмас влегол во нотезот на Лацио, Фиорентина и Тотнем.

Македонецот синоќа доби шанса од првата минута на големото дерби со локалниот ривал Галатасарај и укажаната прилика ја искористи на најдобар можен начин.

Елиф Елмас прикажа одлична партија и постигна убав гол со кој донесе бод за Фенербахче, кој играше со играч помалку цело второ полувреме.

Новинарот Волкан Демир од весникот Сабах утрово пренесе дека на трибините на „Шукру Сарачоглу“ имало скаути на седум големи клубови.

Свои преставници на дербито имале Лацио, Фиорентина, Дортмунд, Марсеј, Монако, Севиља и Тотнем.

Елиф Елмас влегол во нотезите на Лацио, Фиорентина и Тотнем, клубови со кои често се поврзуваше изминатиов период.

ЕУ треба принципиелно да реагира на отворениот национал-шовинизам на бугарскиот парламент, се вели во отвореното писмо на македонски академици и професори до европретставниците во Македонија.

повеќе

Нашиот процес на преговори многу веројатно ќе биде предмет на уште построги критериуми и мониторинг имајќи ги предвид искуствата на земјите кои во моментот преговараат. 

повеќе

На Македонија и Бугарија им треба дебата која ќе го унапреди историското разбирање без робување на идеологии, митологии и политики.

повеќе