СП 2022

Еквадор доминираше, Холандија може да биде среќна што не загуби (ВИДЕО)

Холандија и Еквадор одиграа 1-1 во второто коло од Светското првенство во Катар, Еквадорците беа подобри, создадоа повеќе шанси за гол, Холандија одигра блед натпревар. 

Холандија со победа ќе го завереше пласманот во осминафиналето на коло пред крајот, но Холанѓаните имаа разочарувачки натпревар против Еквадор, а почнаа добро.
 
Гакпо со одличен шут уште во шестата минута донесе водство за Холандија од 1-0. Тоа беше негов втор погодок на Мундијалот.
 
 
Но се покажа дека тоа беше се што направи Холандија на овој натпревар. Потоа почна да доминацијата на Еквадор.
 
Тие постигнаа гол во судиското продолжение од првото полувреме, но погодокот беше поништен поради офсајд, еден играч на Еквадор стоеше пред голманот.
 
Во четвртата минута од второто полувреме Енер Валенсија постигна гол за израмнување на 1-1. Тоа беше негов трет погодок на Светското првенство.
 
 
Еквадор продолжи да напаѓа, да брка победа, создаваше шанси, ја погодија и пречката, но не успеаа да постигнат и втор погодок.
 
Колку за споредба, Еквадор на овој меч имаше 14 шутеви од кои четири во голот, Холандија имаше два шута, од нив само еден во голот, тој на Гакпо. Еквадорците изведоа пет корнери, Холанѓаните само два.
 
По два одиграни натпревари во оваа група, Холандија и Еквадор имаат по четири бода и идентична гол разлика, Сенегал е трет со три бода, Катар нема бодови.
 
Во последното коло Холандија игра со Катар, Еквадор со Сенегал.

Деновиве адвокатот Тортевски во дебатна емисија рече дека немаме критична маса за држава. Не знам дали е така, но изгледа немаме критична маса за сериозни дебати и дијалози во општеството. 

повеќе

Светска банка проценува дека за секој долар инвестиран во здравството, државата има бенефит од 4 долари во смисла на зголемена економска продуктивност.

повеќе

Провокација е именувањето на бугарските клубови „Борис III“ и „Ванчо Михајлов“. Не можеа ли да бидат со имињата Елин Пелин, Димчо Дебељанов, Черноризец Храбар или Иван Вазов?

повеќе