Евролига

Ларкин со историска партија, Ефес го „растури“ Фенер и за прв пат ќе игра финале во Евролигата!

Анадолу Ефес е првиот финалист во Евролигата откако вечерва славеше против градскиот ривал Фенербахче со убедливи 92-73.

Изненадување во првиот меч од Ф4, Анадлу Ефес се прикажа во одлично светло, го „растури“ Фенербахче и за прв пат ќе игра финале во Евролигата.

На крилјата на извонредниот Ларкин, кој прикажа партија каква што се нема видено до сега на завршниот турнир, избраниците на Атаман славеа со убедливи 92-73.

По една израмнета прва четвртина, Ефес почна да диктира темпо во вторите 10 минути и на пауза замина со +5 (45-40). Фенер тешко фаќаше ритам, па „сините“ го добија и третиот период и стигнаа до двоцифрена предност (68-57).

Во последните 10 минути, наместо неизвесност и возбудлива завршница, Анадолу продолжи да го полни кошот на противникот и за кратко време стигна и до +20 па брзо стана јасно кој ќе биде првиот финалист.

Ларкин мечот го заврши со 30 поени, а придодаде и 7 асистенции и 7 скокови. Од голема помош му беше Мициќ, кој реализираше 25 поени.

Во редовите на Фенернахче, Весли постигна 14 поени, Грин имаше 13 а Калиниќ 12 поени.

Бизнис заедницата која до пред некој месец постојано „трубеше“ како државата не треба да ѝ се меша во работата, веднаш почна да плаче за државна помош.

повеќе

Кога може оние кои пукаа по нас, оние кои ги убија Аце, Коки и Оливер да бидат на слобода, зошто не би бил помилуван и ти?

повеќе

Го регистрираме името Јунајтед Маседонианс и тогаја сетне почнаме да прајме отворени Илинденцки пикници – македонцки илинденцки, не со Богарите. Сами ние Македонци и народо трна.

повеќе