Серија А

Едно блескаво полувреме на Рома доволно за победа над Емполи (ВИДЕО)

Рома со 4-2 победи на гостувањето кај Емполи благодарение на одличното прво полувреме во кое ги дадоа сите голови, тимот на Мурињо одигра лошо во вториот дел. 

Рома го одигра можеби најдоброто прво полувреме оваа сезона во Серија А, но потоа следуваше опуштање во вториот дел кое можеше да биде со непријатен крај.
 
Рома во период од 13 минути во првиот дел успеа да постигне четири гола. Абрахам погоди во 24. и 33. минута за предност од 2-0. Оливеира во 35. и Заниоло во 37. минута реализираа за предноста на волчицата од 4-0.
 
И покрај негативата, Емполи не се предаваше, во вториот дел излезе со амбиција да направи чудо. Во 55. минута Пинамонти намали на 4-1, а во 72. минута Бајрами погоди за 4-2.
 
Рома иако играше нервозно по примените голови, некако успеа да го приведе мечот до крајот и да ги освои трите бода.

Во саботата во јавноста го претставивме предлог-ребалансот на Буџетот за 2022 година, откако истиот беше усвоен од страна на Владата.

повеќе

Наспроти сесловенскиот и општоевропскиот карактер на нивната дејност, Кирил и Методиј станале објект на присвојувања уште од средниот век.

повеќе

За пишувањата на Хари Костов за проблемите на државата – ако компетентен човек зборува за нефункционирањето на правната држава, кое има директен одраз врз економијата, не може тоа да се заврши со охридскиот уличен жаргон.

повеќе