Премиерлига

Еден блесок на тандемот Кејн - Сон за три бода на Тотнем (ВИДЕО(

Само еден блесок на Кејн и Сон беше доволен за Тотнем да ги освои трите бода на гостувањето кај Барнли со кои дојде на само два минус од врвот. 

Тотнем славеше исклучително тешка победа на гостински терен кај Барнли кој потсети на минатата сезона и не ја продаде лесно кожата.
 
Барнли играше одлична дефанзива, Тотнем освен погодокот не создаде ниту една друга чиста шанса за гол, домаќините се обидуваа од контри да погодат, но ниту тие не беа посебно опасни.
 
Клучниот момент се случи во 76. минута кога Кејн со глава асистираше до Сон кој исто така со глава погоди за водство и победа на Тотнем од 1-0.
 
Со овие три бода Тотнем се искачи на петтата позиција на табелата, но има само два помалку од Евертон и Ливерпул кои го делат врвот.

Доколку најмоќните луѓе во земјата (вклучително и претседателот Милановиќ) не престанат со вербалните напади и притисоци врз новинари и медиуми, се плашам дека Хрватска ќе појде по стапките на Унгарија, Полска и Словенија во однос на (не)слободата на медиумите, што секако не е европски, туку автократски пат.

повеќе

Законот за високо образование јасно и прецизно ја пропишува постапката за избор во наставно-научни и соработнички звања на високообразовните институции во нашата држава-Македонија.

повеќе

На три месеци пред избори, Владата носи закони и уредби со катастрофални последици по граѓаните, што е просто неверојатно.

повеќе