Атлетико Мадрид

Џовани Симеоне: Сонувам да играм за Атлетико Мадрид, но не поради татко ми

Напаѓачот на Каљари, Џовани Симеоне вели дека сонува да заигра за Атлетико Мадрид, би бил среќен татко му да е тренер, но тоа не е причината поради која сака да го облече дресот на овој клуб. 

25-годишниот Џовани Симеоне е член на Фиорентина, но оваа сезона настапува како позајмен фудбалер за Каљари.
 
Многумина сонуваат да играат во Реал Мадрид или Барселона, но Симеоне сонува за настап во Атлетико Мадрид.
 
„Повеќе од било што друго“, одговори Симеоне запрашан од „ЕСПН“ дали би сакал да игра за Атлетико Мадрид.
 
„Тоа е затоа што уште од мал сакав да играм за нив. Мојот татко е тренер таму, но и да не е сакам да играм за нив. Тоа е сон кој го сонувам уште од дете и тоа е она кое го сакам“.
 
„Се надевам дека тој ќе ми биде тренер еден ден, иако е тешко да потпишам за нив додека татко ми е тренер“.

Нашиот капацитет за справување со општи кризи е ограничен. Дали здравството е немоќно, или ние не можеме да се прилагодиме на промени?

повеќе

 За базата во Ново Село, Бугарија не добива ни долар за закупнина, а отворени се и бројни прашања за животната средина.

повеќе

Се поставува прашањето, дали треба да се жртвува слободата за сметка на жртвите кои се последица од вирусот, кој не можеме да го спречиме освен со строги санкции и мерки?

повеќе