Навивачите на Милан му испратија порака

Џиџо Донарума не е добредојден во Милано (ФОТО)

Фановите на Милан му испратија порака на Џиџо Донарума во пресрет на мечот меѓу Италија и Шпанија. 

Вечерва Италија ја пречекува Шпанија на Сан Сиро во Милано во полуфинале од Лигата на нации.
 
Навивачите на Милан не му го простуваат заминувањето на Донарума, па му испратија порака пред вечерашниот меч на кој тој ќе биде прв голман на Италија.
 
„Донарума, гомно едно! Никогаш повеќе нема да бидеш добредојден во Милано“, пишува на транспарентот поставен на мост во градот.

Дали и колку градовите им служат на интересите на своите граѓани (демократија) или на елитите кај кои се концентрира капиталот (авторитарност)?

повеќе

Освен тоа што муралите се моќно средство за комуникација, тие можат да бидат и предмет на манипулации, па и пропаганда, подигање тензии и продлабочување на недоразбирањата во БиХ.

повеќе

Процесот на донесување на буџетот ме потсетува на една изрека на поранешниот државен секретар на трезорот на САД, Џејкоб Лу (Jacob Lew) кој вели дека „Буџетот не е само колекција на бројки, туку израз на нашите вредности и аспирации“.

повеќе