Куп на Италија

Џенова со голем пресврт ја победи Перуџа во Купот на Италија, 45 минути за Пандев

Горан Пандев денеска потпиша нов договор со Џенова и веднаш се најде во составот за мечот од Купот на Италија против Перуџа, неговиот тим победи со 3-2. 

Џенова имаше катастрофален старт на мечот, по само 10 минути игра Перуџа имаше водство од 2-0, со голови на Карета и Лиси.
 
Во 26. минута Кришито од пенал постигна гол, а 15 минути подоцна Перуџа остана со фудбалер помалку поради црвен картон на Курадо.
 
Веднаш Хернани постигна гол за израмнување на 2-2.
 
Со почетокот од второто полувреме влезе и Горан Пандев.
 
Џенова напаѓаше со сите сили, а победничкиот гол дојде во 88. минута кога Калон прекрасно пласираше за конечни 3-2.
 
Во следното коло од купот Џенова ќе игра со подобриот од мечот меѓу Салернитана и Реџина.

Опонентите на академик Блаже Ристовски во Македонија го квалификуваа како националист, во белградскитe кругови  го именуваа како „бугарофил“, а во Бугарија го нарекуваа „Југословен“ и „србокомунист“. А тој си остана ист, исправен пред нападите и секогаш подготвен да им одговори на критичарите.

повеќе

Ентузијазмот во првите месеци од годинава во врска со масовната вакцинација беше таков што Србија во март беше прва меѓу европските држави според бројот на граѓани што примија втора доза на милион жители. 

 

повеќе

Со само 48% вакцинирано население, недозволиви грешки на стручниот штаб за Ковид-19 и масовни протести против вакцинација, очигледно е дека кампањата за вакцинација во Словенија беше навистина неуспешна. 

повеќе