Џенова и Пандев храбро се бореа против шампионот, Роналдо од пенал во 95. минута донесе победа (ВИДЕО)

Горан Пандев и Џенова беа блиску до бод на гостувањето кај шампионот на Италија но Кристијано Роналдо изнуди и погоди пенал во последните мигови од мечот за победа од 2-1 на Јувентус.

Горан Пандев со капитенската лента на рака ја предводеше Џенова до одличен меч на гостувањето во Торино. Избраниците на Мота одлично му се спротивставија на Јувентус и го намачија шампионот на Италија. Беа на прагот на голем бод и покрај тоа што повеќе од половина час играа со играч помалку, но потклекнаа во финишот, Кристијано Роналдо од пенал во 95. минута донесе триумф од 2-1 за „старата дама“.

Бонучи го отвори резултатот во 36. минута од мечот, дефанзивецот највисоко скокна по еден корнер и погоди за 1-0. Пет минути подоцна, Куаме изедначи со мошне среќен гол. Напаѓачот биеше од врвот на шеснаесетникот, ја погоди својата лева нога и го измами Буфон за 1-1.

На стартот од вториот дел, Касата доби втор жолт картон, па гостите останаа со играч помалку. Но и покрај тоа, Јувентус се мачеше да креира 100% шанса. Во финишот силите на теренот беа изедначени откако Рабио набрзина заработи два жолти картони.

Во завршницата се случуваше драма откако Роналдо погоди за 2-1 но само голот да биде поништен поради офсајд, но веднаш потоа беше свирнат пенал за домаќините а ЦР7 прецизно биеше од белата точка за победа и враќање на врвот  на табелата.

На останатите натпревари од 21 часот, Каљари со 3-2 ја совлада Болоња, Лацио со 4-0 триумфираше над Торино, Рома со 0-4 славеше на гостувањето кај Удинезе, Фиорентина со 1-2 победи кај Сасуоло, а мечот помеѓу Сампдорија и Лече финишираше 1-1.

Тоа што е многу поважно е дека се работи за ПРЕТХОДНА проверка, а не за post festum ветинг.

Како што расте бројот на оние кои објавуваат непроверени, лажни и злонамерни информации, така се зголемува и бројот на медиуми кои работат со проверка на факти и се борат за вистината во јавниот простор преку одговорно истражување.

Единствена работа за која ние граѓаните не плаќаме данок, е воздухот кој го дишеме.